By Żyło się ... - Gmina Czarna Dąbrówka

Szukaj
Godzina:
Idź do spisu treści

Menu główne:

By Żyło się ...

Fundusze UE > 2011 > Fundacja Parasol
 
 
 
 










































To projekt grupy inicjatywnej Pokoleniowe Zuchy i Biblioteki Publicznej Gminy Czarna Dąbrówka. W skład 9 osobowej grupy wchodzą między innymi: Radny, Sołtys, Dyrektor Biblioteki, Członkowie Rady Sołeckiej, młodzież i inni mieszkańcy miejscowości w wieku od 14 do 55 lat.




   W ramach projektu nasza grupa wraz z mieszkańcami zaplanowała kilka działań. Zaczęliśmy od spotkania organizacyjnego, na którym przedstawiliśmy plan poszczególnych działań. Zaczął się on od placu zabaw. W naszej wsi brakowało miejsca, gdzie mogliby się spotykać mieszkańcy. Nie ma świetlicy, ale od niedawna z funduszy sołeckich przygotowane zostało miejsce na plac zabaw. Przez kolejne lata  fundusz sołecki będzie wykorzystywany na zakup  altany, wyrównywanie terenu i ogrodzenie.  
Chcieliśmy, aby plac zabaw służył wszystkim mieszkańcom. Zależało nam na tym, aby oprócz altany znalazły się na nim huśtawki, ławki, duży  grill. Taki plac będzie niejako pełnił też rolę świetlicy. W altanie będzie można prowadzić jesienią zajęcia dla dzieci. Młodzież zamiast na przystanku, czas wolny  będzie z pewnością spędzać na placu.

W ramach projektu mieszkaniec wsi wykonał grill według własnego pomysłu, który podoba się wielu mieszkańcom. Zakupiliśmy i ustawiliśmy huśtawki, trzy ławeczki i dwa kosze na śmieci. Pierwsze grillowanie odbyło się na festynie integracyjnym "Taki duży, taki mały może bawić się". Była to impreza, na której mieszkańcy przez 3 godziny grali i bawili się.
W czasie pikniku bawiliśmy się w gry, w które bawią się obecnie nasze dzieci (np. zabawy z chustą, w 24 krasnoludek itp.), te w które bawiła się kilka lat temu młodzież (dwa ognie, podchody), kilkanaście lat temu rodzice i kilkadziesiąt lat temu najstarsi mieszkańcy Nożynka (wyścig kapsli, kij i patyk, palant itd.) Był to niejako przegląd gier i zabaw na świeżym powietrzu. Chcieliśmy, aby dzieci poznały zabawy z dzieciństwa najstarszych mieszkańców, a najstarsi pobawili się z dziećmi w zabawy teraźniejszych czasów. Najciekawsze gry i zabawy wraz ze zdjęciami opisaliśmy i umieściliśmy w mini folderze.
Wsie mają różne własne produkty (miód, dżem), a nasza wieś będzie ma swój folder, w którego tworzeniu mogą mieć udział wszyscy mieszkańcy. Dzięki takiej formie zabawy najstarsi mieszkańcy przypomnieli sobie młodzieńcze lata, poczuli się potrzebni w lokalnej społeczności, natomiast młodsi uczestnicy pikniku poznali inne, równie ciekawe zabawy, w które będą bawić się nie tylko z rówieśnikami, zrozumieli, że dobrze bawić się można w każdym wieku.

Naszą gminę rokrocznie odwiedzają turyści. Być może właśnie wieść o festynie "Taki duży, taki mały może bawić się" rozejdzie się dalej, o co zabiegaliśmy (informacja w lokalnej prasie, na gminnej stronie WWW, plakaty) i w kolejnych festynach będą brali udział również ludzie z zewnątrz.
Zorganizowaliśmy jednodniową wycieczkę do wioski tematycznej, by pokazać mieszkańcom Nożynka, jak można wykorzystać potencjał mieszkańców do promowania wsi. Zobaczyli, jak wiele można wspólnie dokonać.

Następna równie ważna sprawa to jezioro i plaża. Piękne, czyste jezioro, niestety odstrasza zaniedbaną plażą. Brakuje koszy na śmieci, ławek, wyznaczonego miejsca na ognisko. Osoby korzystające z jeziora śmieci wyrzucają gdzie popadnie, ogniska rozpalają w wielu miejscach. Posprzątaliśmy plażę i umieściliśmy na niej dwa kosze na śmieci, które mieszkańcy Nożynka 2 razy w tygodniu w okresie letnim  opróżniali (grafik dyżurów został opracowany na pierwszym spotkaniu organizacyjnym i wywieszony na tablicy ogłoszeń).  Postawiliśmy dwie ławki drewniane i przygotowaliśmy również miejsce na ognisko. Po sezonie letnim ławki i kosze zostały umieszczone w budynku u sołtysa.
Na świeżym powietrzu można się również świetnie bawić zimą. W grudniu zorganizowaliśmy korowód św. Mikołaja.  Mikołaj przejechał wozem strażackim do Nożynka i przeszedł się wspólnie z mieszkańcami przez wieś. Każdy otrzymał od Mikołaja drobny upominek.  

Autor Projektu:  Małgorzata Świerczyńska
Koordynator Projektu: Marcin Heron
                                                                         








































 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego