Wydarzenia przy nielegalnej hodowli - Gmina Czarna Dąbrówka

Szukaj
Godzina:
Idź do spisu treści

Menu główne:

Wydarzenia przy nielegalnej hodowli

 Ostatnie wydarzenia przy kontrowersyjnej, nielegalnej, hodowli trzody chlewnej
w Czarnej Dąbrówce


Wydarzenia związane z  kontrowersyjną, nielegalną, hodowlą trzody chlewnej w Czarnej Dąbrówce angażują wielu mieszkańców tych bezpośrednio zaangażowanych i tych przyglądających się sprawie. Jej szczegóły wielokrotnie były publikowane i były treścią programów telewizyjnych interwencji.
  
Nieżyciowość przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego w stosunku do naszego przypadku jest wręcz przerażająca i  w konsekwencji prowadzi  do przekonania,
iż przestępca ma prawa i jest chroniony przez  stróżów  prawa, a prawda musi się bronić wiele lub kilkanaście miesięcy poprzez postępowania administracyjne.   

Hodowca chcąc na istniejących obiektach otworzyć hodowlę trzody rejestruje ją w Agencji

Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa bez żadnego potwierdzenia zgodności z obowiązującym prawem samorządowym czyli planem zagospodarowania przestrzennego, potwierdzeniem przez Inspektora Nadzoru Budowlanego o ich przydatności do prowadzenia hodowli, spełnienia wymogów z dziedziny ochrony środowiska.

Okazuje się, iż mając do czynienia  z hodowcą desperatem, ignorantem łamiącym wszelkie normy współżycia społecznego  jest to przy istnieniu obecnego prawa możliwe.

Nasz przypadek w miejscowości Czarna Dąbrówka, który przybrał od ponad 2 miesięcy
tak zdecydowaną  formę protestu, wydaje się,  iż dobiega końca.

W międzyczasie doszło też do wielu zdarzeń prawnych od strony postępowań administracyjnych i zdarzeń wobec których postępowania prowadzi policja. Te czynności zapewne potrwają jeszcze parę tygodni.  

Spędziłem w miejscu protestu również wiele godzin analizując wydarzenia, by móc też na bieżąco podejmować odpowiednie decyzje administracyjne.  

W dniu 18 lipca firma CARGIL poinformowała mnie na piśmie, iż w dniach  od 25 lipca do 25 sierpnia dokona wywozu dohodowanych w tym miejscu tuczników. Zobowiązała się również do tego, iż w tym miejscu nie nawiąże żadnej  współpracy hodowlanej.

W miniony piątek  przeprowadziłem dłuższą rozmowę z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w czasie której  otrzymałem wyraźny przekaz, iż  żadna hodowla nie otrzyma w tym miejscu obsługi weterynaryjnej.

Na chwilę obecną następuje systematyczny wywóz hodowli przy zdecydowanym stanowisku o niezaakceptowaniu podobnego przedsięwzięcia na tej działce i w tych obiektach.

Przed Sądem Rejonowym w Lęborku toczyła się od 1,5 miesiąca sprawa wobec Gminy o naprawienie drogi, której nawierzchnia betonowa została rozebrana  na skutek awarii wodociągu. Ostateczna decyzja  została sformułowana w  zdecydowanym, stanowisku iż w ciągu 7 dni powinna ulec naprawie.


W minionym tygodniu  został naprawiony odcinek do bramy firmy hodowcy. W przyszłym tygodniu naprawie ulegnie pozostały odcinek wiodący do ogródków działkowych.

Z poważaniem
Wójt Gminy Jan Klasa 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego